Stránky
banner
banner
NAVŠTIVTE


banner banner
banner
banner
banner
banner
Aktivity

Kulturní život Luhačovic aneb po stopách známých osobností

Charakteristickým znakem Luhačovic jsou především každoročně konané kulturní akce v lázeňském centru. Kulturní život je úzce spojen především s Lázeňským divadlem, Společenským domem, Městským domem kultury Elektra, ve kterém celoročně probíhají divadelní, společenské i výstavní akce.

V popředí kulturního života byla vždy hudba. Je totiž pokládána za součást léčení, protože příznivě působí na duševní stav pacienta. Kolonádní koncerty, ale i taneční večery zpříjemňují život lázeňským hostům. K pravidelným událostem určeným široké veřejnosti patří lednový lázeňský reprezentační ples, květnové otevírání pramenů, červnové zahájení divadelní sezóny, červencový festival Janáček a Luhačovice. V daném měsíci Luhačovice rovněž každoročně ožívají poutí. V září patří Luhačovice dětským folklorním souborům. Koncem roku se pak tradičně pořádá Vánoční řemeslný jarmark, jenž představuje řemeslnou kolekci lidových výrobků cechu keramického, perníkářského, kovářského, drátenického, řezbářského, košíkářského, pekařského a sklářského

Jedinečné prostředí Luhačovic bylo vždy a stále je výzvou pro tvorbu uměleckých i architektonických děl. Slovenský básník a architekt Dušan Jurkovič zde v letech 1902–1907 vytvořil unikátní soubor staveb ve stylu lidové secese. Vtiskl tak Luhačovicím neopakovatelný ráz a na každém kroku narazíte na jeho cit pro krásu.

Hudební skladatel Leoš Janáček miloval zdejší prostředí natolik, že zde byl více jak 25 krát. Jurkovičova vila Vlastimila, Augustiniánský dům i jiná místa kde pobýval, jsou dodnes němým svědkem jeho skvělých partitur. Seznam by byl dlouhý a luhačovické prostředí není zdrojem inspirace jen velikánů literárních a výtvarných, ale bude inspirovat každého z Vás.

www.lazneluhacovice.cz